מהו הקוד האתי ?

הקוד האתי

הקוד האתי זהו מסמך אשר מציג את החובות המוסריות והאחרות של חברות או בעלי מקצוע. הקוד האתי מציג את הכללים הבסיסיים תחתם אמור העסק או החברה לעבוד והוא חייב להיות על כל אחד מהחברים בארגון.

הקוד האתי הוא קוד כללי אשר מחייב את כל מי שנמצא תחתיו. כלומר, אם ישנו ארגון בעלי מקצוע אשר יש לו הקוד אתי, כל בעלי המקצוע בארגון ללא יוצא מן הכלל מחויבים להישמע לו. במידה ומי מבין החברים בארגון הפר את הקוד ניתן על סך הפרה זו לבטל את השתתפותו בארגון. המטרה של הקוד היא ליצור יחסים בין הארגון לבין החברה עצמה ולחייב מחויבות חברתית של הנוכחים בארגון.

הקוד האתי במקומות העבודה

הקוד האתי נוגע לא רק לארגונים שתחתם ישנם בעלי מקצוע רבים אלא הוא חל גם בחברות ועסקים שונים. הקוד מגדיר באפן פורמלי את היחס המצופה מהעובדים כלפי העובדים האחרים או לחילופין מציג את הציפיות של מקום העבודה להתנהגויות שונות. ישנם מקומות אשר מחתימים את העובדים על הקוד האתי וזאת במטרה "ליישר קו" עם ערכים אלה בין כל העובדים. הקוד הוא מערכת ערכים שלמה וכאשר מקום עבודה יוצר מסמך קוד שכזה הוא מצהיר על הכוונות החברתיות שלו.

לא כל מקום עבודה מתנהל עם הקוד האתי וחשוב להבין כי המטרה של הקוד היא יצירת "טוב" למערכת כולה ולחברה. הקוד הופך לרוב לחלק בלתי נפרד מהתפיסה הארגונית והוא יוצר הסכמה בסיסית של התנהגות והתנהלות בקרב כל העובדים תחת הארגון.

התארגנות

מעבר לכך שישנו קוד אתי במקומות עבודה, ניתן לראות כי זה קיים גם במצבים של התארגנויות כמו למשל בקרב ארגוני טכנאים. הארגון יוצר את הקוד במטרה ליישר קו בין חברי הארגון לחברה החיצונית. ההתארגנות נוצרת לרוב כדי להעלות את הרמה המקצועית של החברים ובכדי לעמוד על הזכויות השונות של החברים בארגון. עם זאת, כל ארגון נושא חלק חברתי ולשם כך נכתב הקוד, שלרוב יתבקשו החברים בארגון לחתום עליו.

ישנם מקצועות אשר יש להם קוד אתי מחייב כמו למשל רופאים או עורכי דין. המקצועות אשר מגיעים מייצגים את הציבור הרחב ונועדו לשרת אותו מחויבים להתנהגות מסוימת ולקוד שעליו להישמע לו. בעל מקצוע אשר חורג מכללי הקוד (בין אם חתם על מסמך שמחייב אותו ובין אם לא), יכול למצוא עצמו תחת שלילת המקצוע או שלילת השתתפותו בארגון.

 

george

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Next Post

אהבים אמנות ?

ג ספט 30 , 2014
אמנות ישנם לא מעט סוגים שונים של אמנות בה נעשה שימוש לצרכים רבים ושונים כיום. בעבר, שימשה האמנות ככלי ביטוי וכלי המשרת את בעלי ההון של האוכלוסיה ותו לא. כיום מהווה האמנות בסיס השראה לעיצובים שונים לשימוש בבית ומחוצה לו, כמו גם השראה לעיצובי בדים ותערוכות, מלונות ובתים פרטיים ועוד. […]
שינוי גודל גופנים